Kredyt hipoteczny – dla kogo?


Chyba nie ma, przynajmniej jak na razie, takich produktów bankowych na rynku, które byłyby dostępne absolutnie dla wszystkich, bo taki kredyt dla firm przysługuje jedynie właścicielom różnych biznesów, podczas gdy większy kredyt gotówkowy jest udzielany na podstawie posiadanej zdolności kredytowej. Oczywiście zawsze do wyboru są jeszcze chwilówki, jednakże już tak wiele mówiło się na temat ich szkodliwości i tego, jak łatwo doprowadzają one ludzi do ciężkich zadłużeń, ze nikt przy zdrowych zmysłach raczej by po nie nie sięgnął, dopóki nie miałby jeszcze przysłowiowego noża na gardle. Inne kredyty, załatwiane w banki, są natomiast udzielane wyłącznie po spełnieniu konkretnych warunków. Które z nich należy zatem spełnić, w przypadku gdy chce się wziąć kredyt hipoteczny? Kto z marzących o własnym domu lub mieszkaniu będzie w stanie zrealizować to marzenie przy pomocy pieniędzy pożyczonych bezpośrednio w banku?

Jedno jest pewne – na pewno nie każdy. Tylko nielicznym będzie bowiem przysługiwać na tyle duży i korzystny kredyt tego rodzaju, by był on w stanie pokryć ogólne koszty zakupu nowego mieszkania lub zakupu działki i postawienia na niej nowego domu. Hipoteka to jednak poważne zobowiązanie. Dobry doradca kredytowy zwraca uwagę na to, że żaden bank nie pozwoli sobie na udzielenie tak dużego kredytu osobie, u której zaistnieje jakiekolwiek ryzyko związane z terminowanym spłacaniem wszystkich rat. No bo nie wystarczy przecież wziąć taki kredyt, albowiem trzeba jeszcze od razu myśleć o tym, w jaki sposób będzie się go zwracać. Raty dużych kredytów nigdy nie będą natomiast nie wiadomo jak małe. Nawet jeśli kredytobiorca zdoła je rozłożyć na kilkanaście czy wręcz kilkadziesiąt lat, one dalej będą mieć dużą wartość, co utrudni ich spłacanie.

Trzeba też umieć wybiegać w przyszłość i myśleć o tym, jak taki zaciągnięty kredyt hipoteczny może zmienić się chociażby wskutek rozwijającej się inflacji albo różnych innych czynników zewnętrznych. Te zmiany mogą być korzystne, ale nie muszą. Trzeba być po prostu przygotowanym na to, że po latach taki kredyt może kosztować jednak nieco więcej niż w momencie, w którym się go brało.

Doradztwo w zakresie kredytów hipotecznych: https://your-choice.com.pl/kredyty-hipoteczne-poznan/